Články a návody

Směnky:

Jak vyplnit směnku vlastní + vzor zdarma

Na naši advokátní kancelář, jejíž specializací je mimo jiné agenda vymáhání pohledávek, se často obracejí klienti s žádostmi o vymáhání pohledávky ze směnky. Více než polovina zaslaných směnek je však vyplněna s chybami, díky kterým se směnka namísto silného nástroje pro vymáhání pohledávky stává bezcenným kusem papíru, který může maximálně sloužit jako podpůrný důkaz.

Ambicí tohoto příspěvku není popsat všechny zákonitosti fungování směnek, ale poskytnout návod pro vyplnění základního typu směnky - směnky vlastní, typicky využitelné pro zajištění půjčky či jiného závazkového vztahu mezi věřitelem a dlužníkem.

Zobrazit celý článek

Jak probíhá vymáhání směnky

Vystavil Vám dlužník směnku, kterou však ve lhůtě splatnosti neuhradil? Máte svou pohledávku za dlužníkem zajištěnou směnkou? V rámci vymáhání pohledávek se dlouhodobě specializujeme na oblast vymáhání pohledávek ze směnek, která se oproti vymáhání jiných pohledávek vyznačuje celou řadou specifik.

Směnka je cenný papír, na jehož formu a obsah jsou zákonem kladeny vysoké nároky. Před samotným zahájením vymáhání pohledávky ze směnky vždy odborně posoudíme, zda je klientem předložená směnka platná. Pokud se směnku teprve chystáte s dlužníkem sepsat, můžete využít náš návod na vyplnění směnky včetně vzoru.

Zobrazit celý článek

Smlouva o půjčce, smlouva o zápůjčce:

Jak vyplnit smlouvu o zápůjčce + vzor zdarma

Specializací naší advokátní kanceláře je mimo jiné agenda vymáhání pohledávek. Proto se na nás často obracejí klienti s žádostí o sepis smlouvy o půjčce, která je v novém občanském zákoníku účinném od 1.1. 2014 označovaná jako smlouva o zápůjčce. Mění se i označení účastníků smlouvy, kdy věřitel je nově označován jako zapůjčitel a dlužník je nově označován jako vydlužitel. Není ale problém, pokud i v nové smlouvě použijete staré termíny - jejich význam je zřejmý.

Připravili jsme pro Vás následující článek, který Vás provede základními kroky při sepisu smlouvy o zápůjčce. Ambicí tohoto příspěvku není popsat všechny možné komplikace, které mohou v jednotlivých situacích nastat, ale poskytnout návod pro sepsání smlouvy v základním rozsahu.

Zobrazit celý článek

Jak probíhá vymáhání smlouvy o zápůjčce

Půjčili jste dlužníkovi své peníze, které Vám ve lhůtě splatnosti nevrátil? V rámci vymáhání pohledávek se dlouhodobě specializujeme na oblast vymáhání pohledávek z půjček, které jsou nyní v novém občanském zákoníku účinném od 1. 1. 2014 označovány jako zápůjčky. Mění se i označení účastníků smlouvy, věřitel je nově označován jako zapůjčitel a dlužník je nově označován jako vydlužitel. Není ale problém, pokud i v nové smlouvě použijete staré termíny - jejich význam je zřejmý.

Před samotným zahájením vymáhání pohledávky z půjčky vždy posoudíme platnost smlouvy o půjčce / zápůjčce. Pokud se smlouvu teprve chystáte s dlužníkem sepsat, můžete využít naše vzory smluv o zápůjčce, včetně postupu pro jejich vyplnění a dalších užitečných informací. Správně sepsaná smlouva Vám vždy zajistí lepší vymahatelnost Vašich nároků v případě, že by dlužník své závazky ze smlouvy řádně nesplnil.

Zobrazit celý článek


Napište nám

Informace o zpracování osobních údajů jsou ke stažení zde.

V případě problémů s odesláním použijte e-mail:
vymozeno@akkrm.cz